Trochę historii – śremska sekcja hokeja na lodzie.
Początki hokeja w Śremie datuje się na rok 1930. W Parku Powstańców Wielkopolskich wybudowano lodowisko a przy Śremskim Klubie Sportowym powstała, za sprawą Kazimierza Matuszewskiego, sekcja hokejowa. Według publikacji autorstwa Pana Józefa Ratajczaka, osobami które przyczyniły się do rozwoju oraz owocnego istnienia sekcji hokejowej byli, wspomniany Kazimierz Matuszewski oraz Łożyński ze Śremu (publikacja podaje jedynie nazwisko). Sekcja odnosiła wiele sukcesów, w tym największe po spotkaniach z drużynami „Czarnych” Poznań, „Polonii” Poznań, G.K.S. Września czy WKS Poznań. Powyższe dowodzi temu, iż drużyna Ś.K.S zajmowała „…czołową pozycję w rzędzie potentatów hokejowych województwa.” Cały wspomniany dorobek odszedł jednak w niepamięć.
Trochę więcej historii – hokejowa Wielkopolska.
Historia hokeja na lodzie w Wielkopolsce rozpoczyna swój bieg w 1925 roku za sprawą Akademickiego Związku Sportowego. Drużyna AZS dwukrotnie zdobywała brązowy medal mistrzostw Polski, a w 1934 roku – we Lwowie – wywalczyła złoto. Przed wojną, barw poznańskiego AZS bronili między innymi olimpijczycy i reprezentanci Polski w hokeju na lodzie – Witalis Ludwiczak, Józef Stogowski, czy Edmund Zieliński. Chociaż grano na naturalnych taflach, ciężkie zimy pozwalały na rozgrywanie meczów.
W 1960 roku pojawiła się szansa na sztuczne lodowisko w Poznaniu. Jednak z wielkich planów nic nie wyszło a dyscyplina popadła w agonię. W 1961 roku poznański Zarząd Okręgu Zachodniego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie został rozwiązany a jego region, przydzielono do Szczecina i okręgu pomorskiego.
Powstanie, zimą 1967 roku, lodowiska Bogdanka pomogło odbudować poznański hokej. Jeszcze tego samego roku obiekt gościł reprezentację Polski oraz NRD, które rozegrały pierwszy międzypaństwowy mecz hokeja na lodzie w Poznaniu. Swoje mecze rozgrywały tam również poznańskie drużyny Cybinii, Bogdanki i Tarpana. W 1982 roku rozwiązany został Tarpan Poznań a 10 lat później zamknięto lodowisko i znów nastał hokejowy zmrok.
Przebudzenie nastąpiło z chwilą uruchomienia sztucznej ślizgawki na Malcie. Dawni zawodnicy wspomnianych wyżej klubów w roku 2001 postanowili spotykać się i rozgrywać mecze. Efektem czego w roku 2005 było utworzenie Poznańskiego Towarzystwa Hokejowego, które istnieje i rozwija się do dnia dzisiejszego.